Darmowa dostawa od 1,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać barwę światła żarówki do typu pomieszczenia?

Jak dobrać barwę światła żarówki do typu pomieszczenia?

Nie wiesz, jaką żarówkę kupić do swojego domu? A czy wiesz, jak dobrać barwę światła żarówki do rodzaju pomieszczenia?

Nie jesteś sam! W tym wpisie na blogu nauczymy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o wyborze odpowiedniej barwy światła. Bądź na bieżąco!

Bez względu na to, czy szukasz czegoś, co pomoże Ci w czytaniu, czy chcesz poczuć się bardziej rozbudzony o poranku, jest na to odpowiednia żarówka.

Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje i kolory żarówek dostępnych na rynku, nasuwa się pewnie pytanie. Którą z nich powinieneś wybrać do swojego pokoju? Odpowiedź znajdziesz w poniższym przewodniku po barwach światła.

Co to jest światło i czym jest barwa światła?

Światło to potocznie promieniowanie widzialne, dostrzegalne przez ludzkie oko. Jest to promieniowanie elektromagnetyczne odbierane przez nasze oczy. O barwie światła pisaliśmy tutaj. Temat poruszyliśmy przy artykule o żarówkach LED.

Temperatura barwowa jest wyrażana w Kelwinach (K). Można ją również określać jako barwa światła. Przy wyższej wartości kelwinów światło jest zimniejsze. Kiedy wartość ta spada, światło przybiera cieplejszą barwę. Możemy zastosować taki podział:

  • Poniżej 3500K - światło ciepłe, przyjemne np. światło od świecy

  • Między 3500K a 5000K - światło neutralne np. oświetlenie ogólne

  • Powyżej 6000K - światło zimne, bardzo jasne, surowe np. światło dzienne

barwa światła

Kolory odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Mogą wpływać na nasze emocje i postrzeganie świata wokół nas. Jeśli chodzi o kolory światła, na rynku dostępna jest szeroka gama produktów.

Od lamp po diody LED - jest nieskończenie wiele opcji do wyboru. Jednak nie wszystkie kolory światła są sobie równe. Niektóre kolory mogą poprawiać skupienie i koncentrację (takie jak światło białe), podczas gdy inne mogą nas odprężyć i wyciszyć (światło ciepłe).

Na przykład światło niebieskie zwiększa czujność i zmniejsza poziom stresu. Z kolei światło żółte jest bardziej uspokajające i kojące.

Poszczególne źródła światła emitują różne wartości kelwinów. Zacznijmy od początku.

Poniżej 2000K mamy do czynienia z światłem całkowicie ciepłym. Może to być np. ognisko, bądź świeca na stole. Idąc dalej, ok. 2200-2500k to światło ozdobne w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu np. w salonie masażu.

Następnie wkraczamy w wartości ok. 3000K. Taka barwa światła jest odpowiednia dla naszych mieszkań. Zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa, uspokaja nas. Dobrze wpływa na nasz sen.

ciepła barwa

Kolejno, wchodzimy w światło neutralne. Jest to najbardziej uniwersalna barwa światła. Wartość tego światła oscyluje w granicach 4000K.

Bardzo często wybierana w oświetleniu naszych salonów czy pokojów dziennych, ponieważ kolory wyglądają wtedy bardzo naturalnie. Najbardziej podobna to naturalnego światła dziennego. Widzimy je jako oświetlenie koloru białego.

Ten odcień białego światła jest często wybierany przez klientów. Ma więc największe zastosowanie, zarówno w oświetleniu biurowym jak i domowym. Neutralnej barwy światło wykorzystamy wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zastosować światła ciepłego ani zimnego.

Czas na zimną barwę światła. Wartość 6000K jest zarezerwowana dla światła białego. Naturalnie stosuję się je w białych pomieszczeniach. Taka barwa światła jest pobudzająca. Nadaję się do miejsc pracy. Światło słoneczne między godziną 13 a 14 ma właśnie taką barwę.

Przy wyższych temperaturach sięgających nawet 10000K będziemy mogli zauważyć jak światło będzie powoli wchodzić w odcienie niebieskiego. Jest to naturalny postęp rzeczy, gdyż jak już wiemy, czym więcej Kelwinów tym światło będzie chłodniejsze.

zimna barwa światła

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Niektórzy nie rozumieją, jak barwa światła wpływa na wnętrze. Jeśli chcesz podkreślić wystrój swojego mieszkania wybierz odpowiednie oświetlenie. 7 najczęstszych błędów w oświetleniu mieszkania poruszyliśmy w tym artykule.

Kiedy już potrafimy sobie uzmysłowić jaka wyglądają poszczególne barwy światła, możemy dobrać ją do odpowiedniego pomieszczenia.

  1. Barwa ciepła - najbardziej pasuje do sypialni, salonu oraz korytarza.

  2. Barwa neutralna - to światło pasuje do biur, łazienek, kuchni oraz sklepów.

  3. Barwa zimna - najlepiej sprawdzi się w halach produkcyjnych, magazynach czy piwnicach.

zimna barwa światła

Barwy światła a lumeny.

Lumen nie jest jednostką związaną z barwą światła. Oznacza ilość światła emitowanego przez dane źródło światła. Nie możemy określić ile lumenów mają poszczególne barwy światła.

Jaka barwa światła jest najlepsza dla naszych oczu?

Często mówi się o tym, że najzdrowsze światło to te zbliżone do światła dziennego. Oczywiście jest to stwierdzanie prawdziwe, ale warto dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu, bo przecież zimne światło nie zawsze jest najlepszą opcją, a każdy z nas inaczej postrzega barwy.

Jakie światło będzie dla nas najzdrowsze? Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem będzie to, czy w danym oświetleniu czujesz się dobrze.

Jeśli w jasnym pomieszczeniu często boli Cię głowa, czujesz niepokój i suchość w oczach, to znak, że światło jest zbyt jasne i intensywne. Należy wymienić żarówki na łagodniejsze

Z kolei jeśli podczas pracy często łapiesz się na mruganiu i Twoje oczy są zaczerwienione oraz łzawią, warto zainwestować w mocniejsze oświetlenie.

Gdzie znajdę informację o barwie światła?

Taką informację znajdą Państwo na opakowaniu naszej żarówki. Wiedza na temat barwy światła jest jednym z pierwszych czynności jaką powinni Państwo znać. Jak wiecie z początku naszego artykułu, temperatura barwowa jest oznaczana symbolem "K".

Na stronie naszego sklepu, taka informacja dostępna jest w parametrach technicznych produktu.

oświetlenie LED

To co w końcu mam wybrać?

Znasz już najważniejsze zasady przy doborze odpowiedniej barwy światła do swojego mieszkania. Rozwiązanie tak błahej sprawy, może nie być takie proste. Oczywiście wszystko jest indywidualną preferencją.

Doświadczenie, które nabyliśmy poprzez kontakt z naszymi klientami, daje kilka wniosków. Tradycyjna żarówka świeci barwą światła ok. 2700k. Przez tyle lat zdążyliśmy już przyzwyczaić do takiej barwy światła. Stosując się do naszych wytycznych, które opisaliśmy wyżej, proponujemy Państwu zastosować żarówki emitujące więcej kelwinów.

W ostatnich latach nasze pomieszczenia stały się jaśniejsze i minimalistyczne. Do takiego wnętrza idealnie pasuje wyższa temperatura barwowa. Światło jest bardziej białe. Dzięki temu zabiegowi jest neutralne. Neutralne światło jest bezpieczniejsze dla wielofunkcyjnych pokoi. Dodaj je do swojego pomieszczenia!

światło dzienne

Wybór odpowiedniej barwy światła jest ważny dla stworzenia odpowiedniego nastroju w pomieszczeniu. Różne barwy mogą być użyte do stworzenia różnych efektów w przestrzeni.

Jeśli szukasz ciepłej i zachęcającej atmosfery, rozważ użycie żarówki LED o ciepłej barwie światła. Aby uzyskać bardziej surowy nastrój, należy użyć żarówek w zimnej barwie światła.

Rozumiejąc, jak barwa światła może wpływać na Twój nastrój, możesz wybrać idealną żarówkę do każdego pomieszczenia w swoim domu. Czy próbowałeś używać różnych barw światła, aby zmienić nastrój swojej przestrzeni?

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel