Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żarówki LED. Jakie wybrać, żeby zaoszczędzić na energii?

Żarówki LED. Jakie wybrać, żeby zaoszczędzić na energii?

W Twojej sypialni zgasła żarówka. Sięgasz po tradycyjną żarówkę czy wybierasz nowszą, bardziej energooszczędną LED-ową? Jeśli nie jesteś pewien, którą wybrać, czytaj dalej. Ten artykuł pomoże Ci wybrać najlepszą żarówkę LED dla Twoich potrzeb.

Jeśli jesteś podobny do większości ludzi, prawdopodobnie nie przywiązujesz zbyt dużej wagi do żarówek w swoim domu. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że istnieją różne rodzaje żarówek.

Żarówki LED stają się coraz bardziej popularne, ponieważ zużywają mniej energii niż tradycyjne żarówki i mają dłuższą żywotność. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem żarówki LED do swojego domu, powinieneś wiedzieć o kilku rzeczach.

Na rynku jest wiele żarówek LED, więc którą z nich wybrać, aby zaoszczędzić na energii? Niektóre żarówki są bardziej wydajne niż inne, a niektóre mają różne funkcje.

Budowa oraz działanie żarówki LED.

LED to skrót od light-emitting diode, co oznacza po prostu diodę emitującą światło. Ich działanie związane jest z ruchem elektronów, który pozwala na wydzielanie promieniowania w zakresie światła widzialnego.

Budowa żarówki LED w dużej mierze opiera się o źródło światła, którym najczęściej jest dioda elektroluminescencyjna, która zazwyczaj składa się z luminoforu oraz niebieskiej diody elektroluminescencyjnej.

Każda żarówka posiada inny typ diody LED. W żarówce znajduję się również chip półprzewodnikowy. To ten element odpowiada za przemianę prądu elektrycznego na światło.

żarówka LED

Dioda elektroluminescencyjna (LED) to jedna z najbardziej energooszczędnych i szybko rozwijających się technologii oświetleniowych. Diody LED są wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach.

Jedną z cech wyróżniających diody LED jest ich niewielki rozmiar. Aby odprowadzić ciepło generowane przez diodę LED, producenci muszą dokładnie dobrać materiały pod konstrukcję żarówki.

Jak wybrać odpowiednie żarówki LED do domu?

Podczas wyboru tradycyjnej żarówki zazwyczaj interesowała nas jedynie liczba Watt (W), która obrazowała z jaką intensywnością dana żarówka będzie oświetlać pomieszczenie. W przypadku technologii LED sprawa jest już bardziej skomplikowana. Pobór mocy nie jest już jednoznaczny z jasnością świecenia. Zatem jak porównać żarówkę LED do tradycyjnych żarówek?

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej żarówki LED, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ekwiwalent mocy żarówki. Pozwoli to zorientować się, ile energii zużywa dana żarówka.

żarówka
żarówki led do domu

Co to jest strumień świetlny? Barwa oraz moc.

Strumień świetlny to miara ilości światła widzialnego emitowanego przez dane źródło. Zazwyczaj mierzy się go w lumenach.

Na strumień świetlny źródła może mieć wpływ jego natężenie, które mierzy się w kandelach, oraz wielkość kątowa, którą mierzy się w sterydianach. Dodatkowo na strumień świetlny wpływa również wydajność świetlna źródła, czyli jego zdolność do wytwarzania światła widzialnego w stosunku do ilości zużywanej energii.

Wybierając tradycyjną żarówkę kierujemy się ilością Watów (W). W przypadku żarówki LED moc strumienia świetlnego jest wyrażana właśnie w lumenach. Informują one o ilości emitowanego światła, a nie o ilości pobranego prądu.

żarówka LED
żarówka LED

Zasada przy zamianie tradycyjnej żarówki na żarówkę LED jest taka, że moc tradycyjnej żarówki mnożymy mniej więcej razy 10. W ten sposób otrzymamy przybliżoną wartość wyrażaną w lumenach np. tradycyjna żarówka 60 W = żarówka LED około 600 lm.

Ilość lumenów może wskazywać na zastosowanie w konkretnych przypadkach:

 • Do 200 lm - zalicza się je do słabszych żarówek LED. Taka żarówka musi występować w parach, bądź w potrójnych układach,

 • Od 200 do 500 lm - takie żarówki można zastosować w lampach stojących,

 • Powyżej 500 lm - taka żarówka pozwoli nam dobrze oświetlić pomieszczenie.

Ważnym elementem przy wyborze żarówki LED, jest także, jej temperatura barwowa. Określana jest w Kelvinach (K). Opiera się ona na barwie światła zjawisk zachodzących w przyrodzie.

Barwa ciepła daje mniej światła, ale tworzy przyjemną atmosferę. Zimna barwa będzie odpowiednia do miejsca pracy i surowych przestrzeni. Temperaturę barwową można podzielić na:

 • Poniżej 3500 K - światło ciepłe, przyjemne np. światło od świecy

 • Między 3500K a 5500K - światło neutralne np. oświetlenie ogólne

 • Powyżej 5500K - światło zimne, bardzo jasne np. światło dzienne

barwy światła

Współczynnik oddania barw CRI (Ra).

Współczynnik oddawania barw (ang. colour rendering index) to wskaźnik, który opisuje oddawanie barwy przez dane źródło światła. Nazywany jest również wskaźnikiem Ra. Opisywany jest cyframi z zakresu 0-100.

Spokojnie możemy przyjąć założenie że 100 Ra = 100% oddania barwy danego obiektu. Patrząc na obiekt oświetlony światłem 100 Ra, widzisz jego rzeczywiste kolory w 100%. Taki współczynnik posiada światło słoneczne.

Przy planowaniu instalacji żarówek LED w swoim mieszkaniu, powinieneś szukać tych które mają co najmniej 80 Ra. Jeśli żarówka będzie charakteryzowała się mniejszym współczynnikiem CRI to obiekty w pomieszczeniu mogą mieć zniekształconą barwę. Oświetlenie takimi żarówkami, może też wpłynąć na pogorszenie naszego samopoczucia.

barwa światła CRI

Czego mogę dowiedzieć się z opakowania waszej żarówki?

Na froncie opakowania dostają Państwo podstawowe informacje na temat naszej żarówki LED. Mogą Państwo znaleźć informację na temat rodzaju gwintu żarówki, barwy światła jaką emituje żarówka czy ilość lumenów. Stosujemy również porównanie do mocy tradycyjnej żarówki.

żarówka LED

Na boku naszego opakowania znajdują się już bardziej szczegółowe informacje takie jak:

 • zakres napięcia, który zapewnia optymalną pracę żarówki LED,

 • informacja o kącie rozsyłu światła,

 • piktogram, który informuje o ilości K,

 • wymiary geometryczne źródła światła,

 • współczynnik CRI, wyrażany w Ra

Przewaga żarówek LED nad resztą. Dobre żarówki LED, czyli jakie?

Wykorzystanie żarówek LED do oświetlenia jest korzystne ze względu na ich energooszczędność. Żarówki LED są w stanie wykorzystać prawie 80% energii elektrycznej, podczas gdy żarówki tradycyjne mają tendencję do wykorzystywania tylko 20% energii. Ponadto długa żywotność takiej żarówki sprawia, że ​​nie trzeba ich tak często wymieniać. Generuje to mniejsze koszty.

Szukając najlepszych żarówek LED do domów, szukaj szczególnie tych, które oferują wysoką moc. Chociaż może się wydawać, że urządzenia o niskiej mocy są bardziej energooszczędne, z pewnością pomoże to zrozumieć ich realny potencjał.

Żarówka LED o mocy 5W jest odpowiednikiem 40 watowej żarówki tradycyjnej. Mimo że zużycie energii jest niskie, w tym momencie posiadamy tylko jedno źródło światła. Musimy skorzystać z drugiej takiej samej żarówki.

Co za tym idzie, pobór prądu zwiększa się i taka sytuacja nie zapewnia nam energooszczędności. Dlatego najlepszą opcją jest żarówka o wyższej mocy, taka jak np. żarówka LED 8W. W pojedynkę zapewni nam podobną ilość światła co dwie żarówki o mniejszej mocy. Przy takim układzie pobór prądu się zmniejszy.

Jakie żarówki LED będą najlepiej sprawdzać się w domu?

To ważne pytanie, które często słyszymy od naszych klientów. Żarówki LED są stosowane jako żarówki oświetleniowe i dekoracyjne, które zapewniają doskonałą atmosferę. Jak już wcześniej przeczytałeś charakteryzują się niskim poborem prądu, zapewniając jednocześnie dobrą wydajność światła.

Na opakowanie naszej żarówki możesz znaleźć informację o barwie światła. Pozwala to na ustalenie, do jakiego pomieszczenia taka żarówka będzie pasować. Nie lekceważ tej informacji. Odpowiednia barwa światła może wpłynąć na Twój komfort oraz dobre samopoczucie.

Przyjmuję się, że zimna barwa światła jest odpowiednia do nauki. Pomaga nam się skupić. Żarówki LED o zimnej barwie powinniśmy zastosować w gabinetach czy biurach. Szczególnie lampy w biurze powinny być wyposażone w taką żarówkę. Powinniśmy szukać wtedy żarówek, których temperatura barwowa oscyluję w granicach 5000-6000 K.

oświetlenie LED
Oświetlenie LED

Ciepła barwa światła, czyli taka której wartość oscyluje od 2000K do 3500K, idealnie nadaję się do salonu, sypialni czy korytarza. Zapewnia komfort psychiczny, uspokaja. Takie oświetlenie pomaga nam odpocząć i zrelaksować się. Warto zastosować je również w pokoju dziecka.

Światło neutralne idealnie nadaje się do kuchni oraz łazienki. Jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. Takie oświetlenie nie zmęczy nam oczu. Potrafi zwiększyć naszą wydajność. Dzięki temu możemy skupić się na np. gotowaniu ulubionych potraw.

Naturalne oświetlenie jest bardzo cenione przez stylistów. W takim świetle można wykonać profesjonalny makijaż. Nie modyfikuje ono prawdziwych kolorów.

światło LED

Dlaczego oświetlenie LED to dobry pomysł?

Jest wiele powodów, dla których oświetlenie LED to dobry pomysł.

 • Po pierwsze, żarówki LED są dużo bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki, więc mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Twój portfel lubi to.

 • Po drugie, diody LED wytwarzają bardzo mało ciepła, więc są bezpieczniejsze w użyciu. Tradycyjne żarówki potrafią strasznie się nagrzewać. 

 • Po trzecie, żarówki LED działają znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki, więc nie będziesz musiał się martwić o ich częstą wymianę.

Żarówki LED to świetny sposób na oszczędzanie energii, ale przy tak wielu różnych typach dostępnych żarówek, może być trudno wiedzieć, która z nich jest najlepsza dla Ciebie.

W tym wpisie na blogu przedstawiliśmy wszystkie ważne aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci podjąć świadomą decyzję. Czy przeszedłeś już na żarówki LED? Jeśli nie, to co Cię powstrzymuje? Zacznij oszczędzać!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixel