Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy też popełniasz te 7 błędów w oświetleniu mieszkania?

Czy też popełniasz te 7 błędów w oświetleniu mieszkania?

Jesteś na etapie budowy swojego wymarzonego gniazda? A może właśnie urządzasz sobie mieszkanie? Jeśli, tak to świetnie trafiłeś. Ten artykuł pokaże Ci siedem błędów jakie popełniają ludzie przy oświetleniu swoich "4 ścian". Odpowiednie oświetlenie mieszkania nie jest takie proste. Większość nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Być może zdziwi was fakt, że błędy które popełniacie w oświetleniu domu, kosztują was więcej pieniędzy, niż myślicie. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się siedmiu powszechnym błędom w oświetleniu i temu, jak je poprawić. Wybraliśmy te najważniejsze, najczęściej popełniane.

Może Ci się wydawać, że dobrze radzisz sobie z oświetleniem w swoim domu, ale najprawdopodobniej popełniasz jeden lub więcej z tych błędów. Od złego montażu włączników, poprzez źle dobrane żarówki, po niewystarczającą ilość światła w kluczowych miejscach. Jeżeli popełniasz te błędy to czeka Cię sporo pracy.

Oświetlenie
Oświetlenie

Brak harmonii światła i mroku

Nikt z nas nie chcę mieszkać w źle oświetlonym miejscu. Trzeba wziąć pod uwagę oświetlenie ogólne całego mieszkania. Spójrz na swoje mieszkanie i zastanów się. Czy są miejsca w których światła jest za dużo, bądź za mało?

Mówiąc inaczej, czy są miejsca gdzie mrok przeplata się z ostrym światłem? Jeśli tak, to w swoim mieszkaniu nie masz odpowiedniej harmonii. Dodaj bądź usuń niepotrzebne lampy. Musisz być zarządcą swojego oświetlenia!

W idealnej przestrzeni jasne i ciemne obszary powinny harmonijnie współistnieć, a każdy z nich powinien zapewniać własną, unikalną funkcję i odczucia. Niestety, często tak nie jest i wiele przestrzeni cierpi z powodu braku równowagi. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym nadużywaniem sztucznego oświetlenia, brakiem okien lub niewystarczającą liczbą opraw oświetleniowych.

Niezliczone badania wykazały, że gorsza widoczność może mieć ogromny wpływ na wydajność. Trudno jest odczytać ważną wiadomość tekstową w słabym świetle. Nasza zdolność wyraźnego widzenia odgrywa istotną rolę w naszym funkcjonowaniu. Słaba widoczność to mniejsza wydajność. Jeśli często pracujesz w domu, może się to przełożyć nawet na problemy w Twoim życiu zawodowym.

Tylko jedno źródło światła w pokoju?!

Lubisz jak coś jest łatwe i przyjemne? To tak jak my. Niestety, w życiu nie zawsze jest kolorowo. To samo tyczy się wyboru odpowiedniego oświetlenia. Jedna lampa np. oświetlenie sufitowe w salonie, może okazać się złym pomysłem. Pisaliśmy o tym artykuł. Nie martw się. Pokażemy Ci jak przejść przez ten żmudny proces.

Oświetlenie jest ważnym aspektem każdego pomieszczenia, a istnieje wiele sposobów na uzyskanie idealnej równowagi. Można to zrobić np. stosując lampy wiszące, lampy stojącej oraz kinkiety. Spróbuj zaplanować oświetlenie mieszkania!

  • Oświetlenie górne zapewnia ogólne światło, które można wykorzystać do takich zadań, jak czytanie lub gotowanie. Lampy stojące czy biurkowe, mogą służyć w naszym salonie np. do czytania książki. Stosując kombinację tych źródeł światła, można stworzyć dobrze oświetlony pokój, który będzie zarówno funkcjonalny, jak pasujący do reszty mieszkania.

  • Oświetlenie zadaniowe powinno być umieszczone w pobliżu miejsc, w których ludzie będą pracować lub czytać, natomiast oświetlenie akcentujące np. kinkiety mogą być użyte do podkreślenia dzieł sztuki lub elementów architektonicznych. Ponadto należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie lamp, opraw sufitowych i naturalnych źródeł światła.
Oświetlenie ogólne

Tyle pomieszczeń. Jak zaplanować odpowiednie oświetlenie mieszkania?

Wystrój pomieszczenia może mieć znaczący wpływ na ilość i jakość światła, które do niego dociera. Duże okna są najbardziej oczywistym źródłem naturalnego światła. Lustra i inne powierzchnie odbijające światło również mogą być wykorzystane, by zmaksymalizować ilość dostępnego światła. Jasne kolory odbijają je skuteczniej niż ciemne. Dzięki takim zabiegom, możesz uzyskać oryginalne wnętrze.

Jeśli chodzi o oświetlenie w sypialni to umieszczenie lamp w rogach lub obok mebli może tworzyć cienie, które utrudniają wyraźne widzenie. Z kolei ustawienie lampy na środku pokoju może pomóc w równomiernym rozłożeniu światła i zminimalizowaniu cieni. Kinkiety są dobrym rozwiązaniem w sypialni np. jeśli chcemy podkreślić wygląd ścian.

Oświetlenie jest bardzo ważne w kuchni. Spróbuj uczynić z niej funkcjonalne i zachęcające miejsce. Połączenie oświetlenia górnego, lamp wiszących i żarówek LED jest często najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Przy odrobinie planowania możesz stworzyć przyjazną i dobrze oświetloną kuchnię.

Pokój dziecka powinien być przystanią, w której będzie się ono czuło bezpiecznie i pewnie. Odpowiednie oświetlenie może pomóc w stworzeniu takiej atmosfery. Idealnie byłoby, gdyby oświetlenie w pokoju dziecka było miękkie i uspokajające, bez ostrych odblasków. Światło powinno być również regulowane, aby można je było przyciemnić na czas drzemki lub snu.

Ciągle uważasz, że oświetlenie to błahostka?

Kinkiety
Oświetlenie

Zły dobór mocy. Łatwo nie trafić z odpowiednią barwą oraz natężeniem.

Wybierając żarówkę, należy wziąć pod uwagę moc wymaganą do uzyskania pożądanego poziomu jasności. Na przykład, żarówka 60-watowa wytwarza od 500 do 800 lumenów, a 100-watowa od 1100 do 1500 lumenów. Ważne jest również, aby mieć na uwadze wydajność energetyczną żarówki. Żarówki o większej mocy zużywają więcej energii, ale wytwarzają też więcej światła. Więcej o żarówkach LED pisaliśmy w tym artykule.

Żarówki

Warto pomyśleć o żarówce LED. Żarówka, która świeci tak samo jak standardowa 60-watowa, pobiera prawie 10 razy mniej energii!

Pamiętaj, że tutaj granica jest bardzo cieńka. Jeśli przesadzisz choć odrobinę, to zbyt mocne oświetlenie po prostu Cię oślepi. Z drugiej strony, gdy nasze oczy nie są wystarczająco oświetlone, muszą pracować ciężej aby widzieć. Może prowadzić to do bólu głowy i gorszego samopoczucia.

Barwa światła w pomieszczeniu może mieć duży wpływ na odczucia panujące w tej przestrzeni. Ciepłe kolory, takie jak żółty i pomarańczowy, są bardziej zachęcające, podczas gdy chłodne kolory, takie jak niebieski i zielony, pomagają stworzyć bardziej relaksującą atmosferę. Właściwa barwa światła zależy jednak również od pory dnia i przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład, jaśniejsze światło może być potrzebne w biurze w ciągu dnia, podczas gdy łagodniejsze światło może być lepsze do sypialni w nocy.

Brak kloszy oraz osłon na lampy.

Klosz lub osłona lampy to ważny element jej wyposażenia, niezależnie od tego, czy jest ona używana do celów dekoracyjnych, czy funkcjonalnych. Choć sam klosz jest często ukryty za podstawą lampy, odgrywa ważną rolę w rozpraszaniu światła i tworzeniu pożądanej atmosfery w pomieszczeniu. Dzięki temu, za pomocą takiego klosza lub osłony, możemy w łatwy sposób sterować rozproszeniem oświetlenia w danym pomieszczeniu.

Klosze są dostępne w wielu różnych kształtach, rozmiarach i są wykonane z różnych materiałów. Ważne jest, aby wybrać taki, który będzie dopełniał lampę i dobrze komponował się z otaczającym ją wystrojem. Popularną opcją jest klosz bębnowy, który idealnie nadaje się do pomieszczeń z wysokimi sufitami lub dużymi oknami.

  • Szkło może mieć przezroczyste lub matowe wykończenie. Jest ono jednak kruche i może się potłuc. Innym popularnym materiałem jest plastik. Jest mniej podatny na stłuczenia niż szkło, ale z czasem może żółknąć.

  • Metal można pomalować lub pozostawić w stanie naturalnym. Osłony metalowe są trwałe i odporne na wysoką temperaturę,

  • Wreszcie, osłony z tkaniny są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Są stosunkowo tanie, ale ich czyszczenie może okazać się trudne.
lampy wiszące
Oświetlenie wiszące

IP? A to nie jest coś z związanego z komputerem?

Jest, ale w tym momencie mówimy o czymś zupełnie innym. IP, czyli Ingress Protection (ochrona przed wnikaniem), to system stosowany do określania stopnia ochrony przed wodą i pyłem, jaki zapewnia obudowa elektryczna. Im wyższy stopień IP, tym bardziej obudowa jest odporna na wodę i kurz. Na przykład lampa o stopniu ochrony IP 54 będzie lepiej nadawać się do łazienki niż lampa o stopniu ochrony IP 44. Wybierając kinkiety do kuchni, również powinniśmy sprawdzić jej stopień ochrony IP. Przy gotowaniu wydziela się para wodna. Nasze źródło światła przy braku odpowiedniej odporności IP może tego nie wytrzymać.

Zbyt późne planowanie oświetlenia. Włączniki? Przecież to błahostka.

Często czekamy z planowaniem oświetlenia. Jest to jedna z początkowych czynności, które powinniśmy przemyśleć. Jeżeli nie zrobimy tego w odpowiednim momencie, może to prowadzić do wielu problemów. Począwszy od estetycznego rozmieszczenia opraw, a skończywszy na zagrożeniach bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach może być nawet konieczne przerobienie części konstrukcji w celu dostosowania oświetlenia. Należy mieć na uwadze rodzaj tworzonej przestrzeni, pożądaną atmosferę oraz dostępne światło naturalne.

Przy planowaniu poszczególnych pomieszczeń należy skupić się na pokoju naszego dziecka. Zastanów się nad wysokością włączników dla naszej pociechy. Czy właśnie sobie pomyślałeś, że to błahostka? Nic bardziej mylnego!

Nasze dziecko jest dla nas najważniejsze. Pomyśl o tym przy aranżacji pomieszczenia dla niego. Wysokość włączników musi być do niego dostosowana. Umieść je na odpowiedniej wysokości, aby dziecko samo mogło włączyć sobie światło, kiedy będzie chciało. Zapewniam Cię, że jest to idealne rozwiązanie. Oczywiście, chyba nie muszę przypominać o tym żeby pomieszczenie było bezpieczne. Upewnij się, że przewody są poza zasięgiem dziecka.

Jak wyzbyć się tych błędów?

Pamiętaj, żeby zacząć planować na wczesnym etapie. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych prac w późniejszych etapach. Przemyśl wysokość włączników, szczególnie w pokoju dla dziecka. Odpowiednio dobieraj źródła światła. Jasność ma tworzyć harmonię razem z mrokiem. Nie kończ na jednym źródle. Moc oraz natężenie światła, musi iść w parze z jego przeznaczeniem. Uważaj na wilgotność w kuchni oraz łazience. To nie jest łatwe zadanie. Wiem, że sobie poradzisz. Do dzieła!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel