Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pojęcia związane z oświetleniem

Pojęcia związane z oświetleniem

Oświetlenie jest nieodłącznym elementem naszego życia - od lamp w domu po oświetlenie ulic i miast. Niezależnie od tego, czy jest to naturalne światło słoneczne, czy też sztuczne źródła światła, oświetlenie odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Jednakże, aby zrozumieć różne pojęcia, warto zwrócić uwagę na ich definicje oraz zrozumieć, jak te pojęcia wpływają na jakość światła, które nas otacza.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najważniejszych pojęć związanych z oświetleniem, takim jak temperatura barwowa, natężenie światła czy też skuteczność świetlna, aby pomóc Ci zrozumieć, jak to wszystko działa i jak możesz wybrać najlepsze źródło światła dla Twoich potrzeb.

Słownik pojęć

Co oznacza skrót LED?

Skrót LED oznacza "Light Emitting Diode", czyli "dioda emitująca światło" w języku polskim. Jest to rodzaj półprzewodnikowego źródła światła, które emituje światło w wyniku przepływu prądu przez diodę. Diody LED charakteryzują się bardzo małym zużyciem energii, długą żywotnością i wysoką skutecznością świetlną, co oznacza, że wytwarzają one dużą ilość światła przy stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej.

żarówki LED budowa

Co to jest WAT?

WAT (skrót od W) to jednostka miary mocy, czyli szybkości przemiany energii. Odpowiada ona pracom wykonanym w ciągu jednej sekundy przez urządzenie, które zużywa moc równą 1 watowi. W powszechnym użyciu wat jest stosowany do określenia mocy urządzeń elektrycznych, takich jak żarówki, grzejniki, komputery, czy silniki elektryczne. Im wyższa moc urządzenia, tym więcej energii jest zużywane w ciągu jednostki czasu.

Co to jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa to charakterystyka koloru światła emitowanego przez źródło światła, wyrażona w skali kelwinów (K). Określa ona barwę światła, jakie emituje źródło, czyli czy jest ono ciepłe (o barwie żółto-pomarańczowej), neutralne (białe) czy zimne (niebiesko-białe). Im wyższa temperatura barwowa, tym barwa światła jest bardziej zimna, czyli przesunięta w stronę niebieskiego i bieli. Z kolei niższa temperatura barwowa oznacza bardziej ciepłe światło, przypominające barwy żółto-pomarańczowe. Wspominaliśmy o tym w jednym z poprzednich artykułów.

wskaźnik oddawania barw

Co oznacza strumień świetlny?

Strumień świetlny to ilość światła, która jest emitowana przez źródło światła i przechodzi przez daną powierzchnię w określonym kierunku, wyrażana w lumenach (lm). Strumień świetlny określa ilość światła, która jest rzeczywiście emitowana przez źródło i jest ważnym parametrem przy wyborze odpowiedniego źródła światła do danego zastosowania.

Przykładowo, żarówka o mocy 60 watów może emitować różną ilość światła w zależności od jej typu i producenta. Dlatego jej moc w watach nie jest najlepszym sposobem do porównywania jasności różnych źródeł światła. Zamiast tego, porównywanie strumienia świetlnego w lumenach pozwala na określenie, która żarówka emituje więcej światła.

Co to jest plafon?

Plafon to rodzaj oświetlenia sufitowego, którego obudowa jest montowana bezpośrednio do sufitu. Plafon może mieć różne kształty, rozmiary i style, w zależności od zastosowania i preferencji estetycznych.

barwa światła

Co to jest kinkiet?

Kinkiet to rodzaj oprawy oświetleniowej, która jest montowana na ścianie, zwykle w pobliżu sufitu. Składa się z jednej lub kilku lamp, które są przymocowane do płytkiej płyty montażowej lub ramy. Kinkiety są często używane jako dodatkowe źródło światła w pomieszczeniach, gdzie konieczne jest skierowane oświetlenie, takie jak korytarze, schody, przedpokoje czy łazienki.

maksymalna moc żarówki

Co to jest natężenie światła?

Natężenie światła to ilość światła, która pada na daną powierzchnię w jednostce czasu, wyrażana w kandlach (cd/m²). Inaczej mówiąc, natężenie światła określa, jak intensywnie oświetlone jest dane miejsce lub powierzchnia.

Natężenie światła zależy od mocy źródła światła, kierunkowości emisji światła, odległości między źródłem światła a powierzchnią, a także od koloru i właściwości powierzchni, na którą pada światło.

Jakie są najpopularniejsze gwinty w żarówkach?

Gwinty w żarówkach są ważne, ponieważ decydują o tym, czy żarówka pasuje do konkretnej oprawy oświetleniowej. Przed zakupem żarówki należy sprawdzić, jaki gwint ma oprawa, do której będzie ona stosowana, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów i kosztów.

Gwint E27 (27 mm) - popularny gwint w Europie i w większości krajów na świecie, zwykle stosowany w lampach sufitowych, podłogowych i stołowych.

e27 strumień świetlny temperaturę barwową

Gwint E14 (14 mm) - mniejszy wariant gwintu E27, często stosowany w lampkach nocnych, kinkietach i innych mniejszych oprawach oświetleniowych.

e14 całkowitą moc światła emitowanego

Gwint GU10 - popularny gwint w oprawach reflektorów, często stosowany w kuchniach, łazienkach i innych miejscach wymagających skupionego światła.

gu10 żarówki LED

Gwint G9 - mały gwint stosowany w lampkach biurkowych, kinkietach, sufitach podwieszanych i innych oprawach oświetleniowych.

g9 moc żarówki

Co to jest żarnik?

Żarnik to część źródła światła, która generuje światło poprzez wykorzystanie efektu żarzenia. W tradycyjnych żarówkach żarnik składa się z cienkiego drucika lub włókna wykonanego z wolframu lub innego metalu o wysokim punkcie topnienia. Żarnik jest umieszczany wewnątrz szklanej bańki żarówki, która jest wypełniona gazem lub próżnią, w celu ochrony i regulacji warunków żarzenia.

Co to jest stopień ochrony IP?

Stopień ochrony IP (Ingress Protection) to standard określający poziom ochrony, jaki zapewnia urządzenie elektryczne lub elektroniczne przed dostępem ciał stałych (np. kurz, pył) i cieczy (np. woda). Składa się z dwóch cyfr, gdzie każda cyfra odpowiada innemu aspektowi ochrony.

Pierwsza cyfra odnosi się do ochrony przed ciałami stałymi i ma wartość od 0 do 6. Wyższa liczba oznacza większą ochronę przed pyłem i zanieczyszczeniami, np. IP6x oznacza wysoką ochronę przed kurzem.

Druga cyfra odnosi się do ochrony przed cieczami i ma wartość od 0 do 9. Wyższa liczba oznacza większą ochronę przed wilgocią i wodą, np. IPx9 oznacza wysoką ochronę przed strumieniami wody.

Jesteś teraz mądrzejszy.

Artykuł przybliżył ważne pojęcia związane z oświetleniem, dostarczając podstawowej wiedzy dla osób zainteresowanych tym tematem. Omówiliśmy terminy takie jak LED, WAT, temperatura barwowa, strumień świetlny, plafon i natężenie światła, które stanowią fundamenty zrozumienia i wyboru odpowiedniego oświetlenia.

Odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i atmosfery w pomieszczeniach. Dlatego warto skonsultować się z profesjonalistami, takimi jak firma oświetleniowa Sollux Lighting, która oferuje szeroki wybór wysokiej jakości rozwiązań oświetleniowych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziecie Państwo profesjonalne doradztwo, innowacyjne produkty i inspiracje dotyczące oświetlenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujecie oświetlenia do domu, biura czy innego miejsca.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel