Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie lampy sprawdzą się do oświetlenia schodów?

Jakie lampy sprawdzą się do oświetlenia schodów?

Na naszym blogu poruszyliśmy już wiele tematów dotyczących oświetlenia konkretnych pomieszczeń w domu. Pisaliśmy o doborze lamp do kuchni czy do salonu. Jednym z pierwszych tematów o jakim pisaliśmy był dobór lampy na biurko. Co jakiś czas chcemy skupiać się na konkretnych pomieszczeniach czy obszarach w domu. Tym razem padło na schody.

Lampa na schody? Poważnie?

Tak, bardzo poważnie. Oświetlenie schodów jest tak samo ważne jak innych części mieszkania. Chyba nie wyobrażasz sobie w nocy spaceru po ciemnych schodach do sypialni na górze? Spójrz w dół.

lampy sufitowe

No właśnie, nic nie widać. Nie chcemy, żeby coś Ci się stało.

W tym artykule przedstawimy kilka najlepszych sposobów do oświetlenia schodów i podpowiemy, jak wybrać najlepszą dla siebie opcję. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Oświetlenie schodów. Konieczności czy dekoracja?

Lampa schodowa jest oświetleniem, które jest zwykle pomijane podczas planowania projektu oświetlenia. Niestety, to był straszny błąd. Oświetlenie na schodach to bardzo ważna kwestia. Nadaje się zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa podczas wejścia po schodach, jak i do tworzenia atrakcyjnego i eleganckiego wyglądu w całym domu.

Ponadto do schodów zazwyczaj nie dociera światło słoneczne, co sprawia, że konieczne jest ich doświetlenie. Schody są często jednym z pierwszych miejsc, które widzimy po wejściu do domu.

Kilkanaście napisanych artykułów na naszym blogu mówi o tym, że najlepsze oświetlenie spełnia więcej niż jedną funkcję. W tym przypadku nie ma wyjątku.

Nie ma reguły, która mówi, że oświetlenie schodów nie może być również ładne. Oprócz tego, że ułatwi Ci poruszanie do konkretnego pomieszczenia to na dodatek odpowiednie oprawy oświetleniowe dodadzą stylu każdemu miejscu w mieszkaniu.

zintegrowany źródłem światła LED

Nie tylko pomagają zobaczyć, dokąd zmierzasz w swoim domu, ale także służą jako świetne uzupełnienie głównych opraw oświetleniowych. Ponadto ich zastosowanie zwiększa bezpieczeństwo i wygodę - nie trzeba już włączać (a następnie zapominać o wyłączeniu) głównego światła za każdym razem, gdy idziemy na górę lub na dół!

Oświetlenie schodowe

Można wyróżnić kilka sposobów oświetlenia schodów:

  • lampy wiszące - lampy sufitowe zainstalowane na środku klatki schodowej to częsta metoda na oświetlenie schodów. Aby uzyskać jednolite jasne oświetlenie ogólne, wymagane są szerokie kąty świecenia,

  • kinkiety - najpopularniejsza metoda oświetlania schodów. Podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach zbyt jasne światło rozprasza uwagę i zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Często występują z kloszami, które rozprasza światło,

klatkę schodową
klatka schodowa
  • oprawy wpuszczone w mur - oświetlają pojedyńcze stopnie. Często są produkowane już z czujnikiem ruchu. Dzięki temu nie musimy się przejmować włączaniem oraz wyłączaniem oświetlenia,

  • oświetlenie stopni oraz poręczy schodów przez listwy LED - są elastyczne więc mogą być montowane dosłownie wszędzie.

Jak dobrać oświetlenie do klatki schodowej?

Istnieje kilka możliwych metod na oświetlenie klatki schodowej. O wielu zastosowanych rozwiązaniach decyduje wielkość i układ pomieszczenia, a także styl aranżacji wnętrza i preferencje mieszkańców. Zanim zakupisz dobre oświetlenie do swojego domu, dokładnie je przemyśl.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać przy oświetlaniu schodów, jest wybór jasnego światła. Dobrą zasadą jest pójście na neutralny kolor, jak białe lub niebiesko-białe światło.

lampy sufitowe

To stworzy spokojny nastrój, a jednocześnie sprawi, że ludzie będą aktywni. Barwa światła to zagadanienie, które pojawia się przy każdym temacie związanym z oświetleniem. Szerzej o brawie światła pisaliśmy tutaj.

Montaż oświetlenia schodowego.

Czy montaż oświetlenia schodowego jest łatwy? Czy każdy może to zrobić, czy też należy oddać to w ręce profesjonalistów, takich jak ekipa montująca schody i elektryk? Tak, instalacja lamp na schodach jest bardziej skomplikowana niż klasyczne oświetlenie.

oświetlenie na klatkę schodową

Wynika z tego, że oświetlenie powinno być sterowane dwoma włącznikami. Oba znajdują się na dole i na górze schodów. Należy o tym pamiętać podczas planowania instalacji!

Znajdź idealne oświetlenie schodów w naszej ofercie.

Kinkiety są bardzo popularne. Szczególnie w sypialni i łazience są one idealne jako dodatkowe źródło oświetlenia. Jeśli chodzi o klatki schodowe, istnieje kilka powodów, dla których kinkiety czy plafony są jednym z najpopularniejszych elementów oświetleniowych.

Najbardziej wyróżniającymi się cechami kinkietów jest to, że "świecą pod kątem" oraz to, że można je wykorzystać do oświetlenia klatki schodowej. Można ułożyć kinkiety tak, aby oświetlały wszystkie schody, jeśli jest ich wiele. Ponadto, w przypadku konieczności wymiany żarówki, kinkiety będą łatwiej dostępne.

Kolekcja ZEKE to minimalistyczne lampy typu downlight z naturalnego drewna, proste i funkcjonalne jednocześnie. Zamontowane pojedynczo lub w zestawie pozwolą Ci stworzyć przepiękną aranżację w swoim wnętrzu.

schody lampy

Baw się możliwościami: eksperymentuj z kolorami, barwą światła czy umiejscowieniem. Z PONTIUS masz przestrzeń dla kreatywności! Oświetlenie w kinkiecie rozchodzi się górą i dołem, a obudowa z białej, matowej ceramiki w połączeniu z podświetlaną powierzchnią tworzy piękną wizualną kompozycję.

lampy schody

Seria CLINO będzie świetnym wyborem. Wyglądem przypomina gładką taflę wodospadu, co jest ponadczasowym i uniwersalnym kształtem. Będzie zatem idealnym dopełnieniem zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych pomieszczeń.

Jego kształt pozwala również uzyskać niespotykany efekt świetlny po włączeniu. Dzięki temu możesz się cieszyć oko zerkając na niego o każdej porze dnia i nocy – do tego oczywiście zapewnia również dużo światła!

popularne oprawy

SALIA potrafi przepięknie doświetlić pomieszczenia w różnorodnych stylach. Estetyczny kształt z zaokrąglonymi rogami i chromowane akcenty odnajdą się zarówno w ciepłych, skandynawskich wnętrzach, minimalistycznych salonach, jak i eleganckich hotelach.

oprawy schodowe

Ważne jest, aby wybrać lampy, które zapewnią odpowiednią ilość światła. Rozważ również styl i projekt lampy. Istnieje wiele różnych lamp na rynku, które mogą być używane do oświetlenia schodów, więc nie spiesz się z wyborem idealnego dla Twoich potrzeb.

Korzystając z tych wskazówek, powinieneś być w stanie znaleźć lampę, która nie tylko zapewni odpowiednie światło, ale także poprawi wygląd Twoich schodów. W naszym sklepie internetowym znajdziesz coś dla siebie!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel