Darmowa dostawa od 1,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gwinty w żarówkach. Rodzaje, rozmiary oraz zastosowanie.

Gwinty w żarówkach. Rodzaje, rozmiary oraz zastosowanie.

Tak jest! Udało Ci się! Kupiłeś lampę swoich marzeń i już biegniesz do domu. Zostało tylko wkręcenie żarówki. Niestety, kupiłeś złą. Jasny gwint!

Myślisz sobie i co teraz? Musisz iść do sklepu i dobrać żarówkę z odpowiednim gwintem. Ale jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł. Postaramy poprowadzić Cię przez odmęt gwintów w żarówkach.

Kiedyś nie było tak wiele gwintów. Większość miała oznaczenie E-27, potocznie zwany Edisonem. Pewnie spotkałeś się z tym gwintem. To duży gwint, który w przypadku małych lampek nocnych jest kłopotliwy.

Nie ma nic złego w tym, że nie znasz oznaczeń poszczególnych gwintów. Nie codziennie kupujemy żarówki. Nie operujemy również fachowymi oznaczeniami. Zacznijmy od początku.

żarówki LED

Rodzaje gwintów i ich podział.

Podział jest bardzo prosty:

  • E –  prosty trzonek, wkręcany;

  • G – złącze na wcisk;

  • GU – złącze na wcisk, dodatkowe tylne zabezpieczenie przed emisją cieplną

  • R – prosty trzonek dla żarówek liniowych dwutrzonkowych.

Na początek grupa gwintów Edisona.

Może właśnie domyśliłeś się skąd litera "E". W jego skład wchodzą te najpopularniejsze: E14, E27. Są te też mniej popularne: E40, E5 i E10.

Gwint E14 (14 mm)

Ma długość 14 mm, o średnicy okrągłej, która jest mała. Żarówka z niezwykle małym żarnikiem zwykle pojawia się na lampach stołowych, światłach nocnych czy lampach ściennych. W naszej ofercie dostępne są żarówki LED o mocy 7,5W. Odpowiada to 51W mocy standardowej żarówki. Dostępne w ciepłej (3000k) oraz zimnej barwie (4000k).

kinkiet żarówki

Gwint E27 (27 mm)

Ten gwint jest najbardziej popularny na rynku. Dominuje w oświetleniu. Znajdziemy go w lampach wiszących, lampach podłogowych czy kinkietach. Dostępny w takim samych wariantach jak poprzednik.

żarówka LED

E5 (5mm) stosowany w żarówkach wymagających niskiego napięcia. Mały gwint. E10 (10 mm) możemy spotkać w zabawkach dla dzieci oraz latarkach. E40 (40 mm) ma zastosowanie w lampach ulicznych.

gwint
gwint

Następna rodzina gwintów, czyli te na wcisk. Charakteryzuje je literka "G".

Gwint G9 (9 mm)

Trzonek, gdzie rozstaw nóżek to 9 mm. Moc wyjściowa to 4,5W. Odpowiada 44W tradycyjnej żarówki. Wykorzystywany do oświetlenia dekoracyjnego np. niektóre kinkiety.

źródło światła

Gwint GU10 (10 mm)

Odległość między bolcami tej żarówki wynosi równo 10 mm. Są energooszczędne, nie nagrzewają się. Tutaj również jest możliwy dobór odpowiedniej barwy światła. 7W LED = 49 W tradycyjnej żarówki. Spotkana w plafonach.

rodzaje gwintów

Gwint GU10/AR111

Montuje się je głównie w lampach sufitowych w miejscach, takich jak galerie handlowe, muzea czy galerie sztuki. Cechują się dużą wydajnością i wytrzymałością. 12W LED = 120W tradycyjnej żarówki.

mały gwint

Gwint G4 (4 mm) charakterystyczny jest zaś dla bardzo małej żarówki (rozstaw 4mm) o szerokim zastosowaniu. Działa przy napięciu 12V i stosowana jest w bardzo małych lampach czy wnękach. Generuje sporo światła jak na tak mały rozmiar.

Trzonek G13 (13 mm) występuje głównie w świetlówkach montowanych w oprawach. Dostępne w technologii tradycyjnej lub LED. Doskonały do oświetlenia korytarzy, biur czy pomieszczeń technicznych, gdzie napięcie wynosi 230V.

Gwinty żarówek a barwa światła.

Gwinty żarówek LED nie mają bezpośrednio wpływu na barwę światła. Popatrzymy na przykładowe żarówki z gwintem G9.

mały gwint
gwinty żarówek

Mamy tutaj dwa warianty ten samej żarówki LED. Jedna świeci barwą ciepłą, a druga zimną. Jedyną minimalną różnicą jest liczba lumenów, które generują żarówki LED.

W przypadku ciepłej barwy - 450 lm, a zimnej - 460 lm. Jeśli zastanawiasz się jaką barwę dobrać do odpowiedniego pomieszczenia, przeczytaj nasz poprzedni artykuł.

Jak dobrać odpowiednią żarówkę do lampy?

W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór żarówek dekoracyjnych w kilku ciekawych odsłonach. Skupiamy się głównie na modelach żarówek LED.

Ze względu na swoją unikatową konstrukcję doskonale będą komponować się z lampami posiadającymi niewielkie klosze: wiszącymi, stojącymi oraz stołowymi. Pasować będą również do kinkietów, plafonów czy żyrandoli.

Przygotowaliśmy mały tutorial, który pokazuje gdzie możesz znaleźć informację na temat gwintu.

Dobór odpowiedniej żarówki LED z odpowiednim gwintem do ważna kwestia. Wiele osób nie zwraca uwagi na informacje dotyczące gwintu czy napięcia. Problem pojawią się wtedy, kiedy do klienta dociera lampa bez żarówki w zestawie.

żarówka LED

Nasze żarówki posiadają informację na opakowaniu jak i na samej żarówce odnośnie gwintu, napięcia czy ilości lumenów. Wiedza na ten temat, to zaoszczędzony czas w sklepie.

Nie bój się dobrać odpowiedniej żarówki.

Znajomość gwintów w żarówkach to nie taka oczywista sprawa. Kiedyś jeden najpopularniejszy gwint Edisona - E27, dzisiaj kilkanaście. Każdy ma inne zastosowanie. Jedne wkręcane a inne wciskane.

Zdarzają się momenty, kiedy po wyglądzie samego gwintu nie jesteśmy w stanie dopasować go do naszej lampy. Ten artykuł miał na celu wyeliminować ten problem. I jak? Znasz się już na gwintach?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel