Darmowa dostawa od 1,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o czystość lampy? Wszystko co musisz wiedzieć na temat konserwacji lampy.

Jak dbać o czystość lampy? Wszystko co musisz wiedzieć na temat konserwacji lampy.

Lampy mogą być pięknym dodatkiem do każdego pomieszczenia w domu, ale wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby zachować ich najlepszy wygląd. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym.

W naszej ofercie posiadamy lampy wykonane z różnych surowców. Beton, drewno, ceramika czy szkło. Każdy z tych surowców wymaga zastosowania innych środków. Zbliżają się święta. W tym roku to Ty organizujesz wigilię. Oprócz prezentów i ustalenia miejsc przy wigilijnym stole, musisz posprzątać cały dom.

Czyszczenie lampy nie jest tak trudne, jak się wydaje. W rzeczywistości jest to całkiem łatwy proces, który można wykonać w kilku prostych krokach. Wykonując te kroki, możesz sprawić, że twoja lampa będzie wyglądała jak nowa w krótkim czasie! Jeśli chcesz wyczyścić swoją lampę, czytaj dalej, aby uzyskać potrzebne wskazówki.

Dlaczego musimy czyścić lampy?

Kurz gromadzi się na lampach tak samo, jak na innych powierzchniach w Twoim domu. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale kiedy kurz gromadzi się na żarówce, blokuje część światła, które w przeciwnym razie mogłoby przez nią przeświecać.

Ponadto kurz może osadzać się również na kloszu, przez co wydaje się on matowy i wyblakły. Regularne czyszczenie pomoże utrzymać lampy w jak najlepszym stanie i sprawi, że nadal będą zapewniać odpowiednie oświetlenie.

 • względy higieniczne - kurz osiadający w lampach jest nie tylko nieestetyczny - może być również niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli Ty lub ktoś w Twoim domu jest alergikiem, ważne jest, aby często czyścić te klosze,
 • względy praktyczne – dużo kurzu = oblepiona żarówka, czyli mniej światła w pokoju,
 • względy estetyczne – duża ilość kurzu nigdzie nie wygląda dobrze, a na pewno już na kloszu.
czyszczenie lampy

Czego potrzebujesz do wyczyszczenia lampy?

Zanim zaczniesz przedświąteczne porządki przygotuj sobie:

 • ścierkę z mikro fibry
 • miskę z ciepłą wodą 
 • mydło w płynie, albo detergent
 • rękawiczki
 • suchy ręcznik

Bezpieczeństwo.

Zachowaj wszystkie środki ostrożności. Upewnij się, że lampa jest odłączona z prądu. Wyczyść żarówkę kiedy będzie zimna. Jeśli używasz drabiny upewnij się, że jest stabilna.

Poprawne mycie lampy.

 1. Zdejmij klosz i przetrzyj go wilgotną szmatką z dodatkiem mydła bądź detergentu.
 2. Jeśli posiadasz szklany klosz, możesz go zanurzyć w wodzie i dokładnie umyć. Rób to delikatnie. Na końcu wytrzyj go suchym ręcznikiem. Pamiętaj, żeby dokładnie go wysuszyć!
 3. Pozostałe elementy lampy przetrzyj szmatką.
 4. Upewnij się, że odpowiednio umieściłeś klosz.
 5. Upewnij się, że wszystkie elementy są suche.
czyszczenie klosza

Czyszczenie żarówki.

Ważne jest, aby regularnie czyścić żarówki, aby mieć pewność, że działają prawidłowo. Oto, jak to zrobić:

 1. Wykręć ostrożnie żarówkę.
 2. Następnie namocz szmatkę w roztworze mydła z wodą i delikatnie wycieraj żarówkę.
 3. Użyj miękkiej szmatki, aby wytrzeć wszelkie zanieczyszczenia.
 4. Możesz użyć wacika zamoczonego w alkoholu. Pozwoli to wyczyścić te najtrudniejsze plamy.
 5. Wytrzyj bardzo dokładnie żarówkę suchą szmatką. Wkręć żarówkę na swoje miejsce.
czyszczenie żarówki

Weź pod uwagę surowiec z jakiego jest wykonana lampa.

Drewno

Aby wyczyścić drewnianą lampę, zacznij od odkurzenia podstawy i klosza miękką szmatką. Jeśli na lampie są jakieś plamy, możesz je wyczyścić wodą z mydłem. Gdy już odkurzysz i wyczyścisz lampę, posmaruj całą powierzchnię pastą do mebli, aby nadać jej połysk.

Jeśli Twoja lampa ma olejowe wykończenie, pamiętaj, by użyć pasty przeznaczonej specjalnie do powierzchni olejowych. Aby chronić wykończenie, unikaj używania ostrych środków chemicznych lub ściernych. Po wyczyszczeniu i wypolerowaniu lampy ciesz się jej ciepłym blaskiem w swoim domu.

higiena lampy

Beton

Z czasem lampy betonowe mogą się poplamić i zakurzyć. Na szczęście można je łatwo wyczyścić, wykonując tylko kilka prostych kroków. Po pierwsze, zdejmij abażur i odłóż go na bok. Następnie użyj miękkiej szmatki, aby odkurzyć betonową podstawę.

Jeśli są jakieś uporczywe zabrudzenia, możesz je wyczyścić punktowo, używając roztworu wody z mydłem. Po zakończeniu czyszczenia podstawy osusz ją czystym ręcznikiem. Na koniec załóż klosz i ciesz się swoją czystą, betonową lampą!

konserwacja lampy

Aluminium

Większość lamp jest wykonana z jakiegoś rodzaju metalu, a aluminium jest popularnym wyborem, ponieważ jest lekkie i trwałe. Jednak aluminium może być również trudne do czyszczenia, ponieważ ma tendencję do łatwego matowienia. Aby wyczyścić aluminiową lampę bez jej uszkodzenia, zacznij od odkurzenia jej miękką szmatką.

W przypadku trudniejszych zabrudzeń zmieszaj równe części octu i wody w butelce ze spryskiwaczem i spryskaj lampę. Pozostaw roztwór na kilka minut, a następnie wytrzyj go czystą szmatką. Pamiętaj, żeby potem dokładnie wypłukać lampę. Przy odrobinie troski możesz sprawić, że Twoja aluminiowa lampa będzie wyglądać jak nowa przez wiele lat.

czyszczenie lampy

Czyszczenie lamp jest ważną częścią dbania o swoje oprawy oświetleniowe. Nie tylko sprawi, że będą wyglądać jak nowe, ale także pomoże przedłużyć ich żywotność. Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz czyścić swoje lampy szybko i łatwo, bez bałaganu i zamieszania. Czy próbowałeś którejś z tych technik czyszczenia lamp? Jeśli nie, to spróbuj następnym razem.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel