Temperatura barwowa – czyli jak wybrać kolor światła?

Lampy LED mają pewną zaletę – są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu można w dowolny sposób dobrać odpowiednią barwę do konkretnego pomieszczenia: żółte, zielone, fioletowe czy białe. Ale czymś więcej jest temperatura barwowa – warto ją dostosować do pokoju w zależności od jego funkcji. W tym zakresie żarówki LED także mają przewagę nad tymi tradycyjnymi.

Temperatura barwy

Tego pojęcia używa się, by połączyć kolor światła wyemitowanego przez jego źródło ze skalą pomiaru temperatury wyrażonej w Kelwinach. Im niższa temperatura tym bielsze będzie światło. Wartości około 2700K produkuje żółto-pomarańczowe światło. Czasami te niższe wartości wykorzystuje się celowo w lampach do pomieszczeń retro. Dzięki bardziej żółtemu światłu, osiąga się ciepłe wnętrze, idealne na długie jesienno-zimowe wieczory, kojarzy się ono też trochę ze świecami. Do ciemniejszych żarówek warto wybrać adekwatne oprawy. Może to być lampa wisząca TILA lub SCRIMI4. W obu przypadkach są to klosze talerzowe, bardzo ładnie prezentują się w pomieszczeniach stylizowanych na industrialne i retro.

TILA LAMPA WISZĄCA 36 1X60W E27 KLOSZ NISKI MIEDZIANY

SCRIMI 4 LAMPA WISZĄCA 29 1X40W E27 CZARNY

Biały czy niebieski?

Im wyższy zakres, tym bardziej światło przechodzi w odcień niebieskiego. Można powiedzieć też o nim trupio blady. Coś w tym jest, żarówek o najwyższej temperaturze (ponad 6000K) używa się głównie na salach operacyjnych i w laboratoriach.
Zimne światło o wartościach zaczynających się od 5000K odpowiada temu, które występuje w słoneczne dni. Sprzyja ono koncentracji, dlatego używa się go w biurach, szkołach, na uczelniach i w większych zakładach pracy. W wielu domach obecnie projektuje się miejsce na prywatny gabinet. W tej wydzielonej przestrzeni powinno się zainstalować odpowiednie światło. Świetnie sprawdzą się tutaj lampki biurkowe. Do wnętrz industrialnych pasować będzie gustowna lampa gabinetowa HERPE. Z kolei w klasycznych wnętrzach, rewelacyjnie sprawdzi się coś bardziej eleganckiego, jak choćby stylowa lampka SEGIN.

Gustowna Lampka Stołowa HERPE LAMPA GABINETOWA 1X60W E27 CZARNY Oprawa Metal Widoczna Żarówka Oświetlenie Candellux

Stylowa Lampka Nocna SEGIN Srebrna Podstawa Abażur Pasy Szary Oprawa LED Oświetlenie CANDELLLUX

O kształtach żarówki

Wciąż panuje błędne przekonanie, że w przypadku żarówek LED, nie ma z czego wybierać, że są brzydkie i nie komponują się z wieloma pomieszczeniami. Jest to oczywiście mit. Wybór żarówki LED nie jest łatwy właśnie ze względu na różnorodność ich kształtów. Choć i tak podstawą jest temperatura barwowa i szerokość lub rodzaj gwintu. O ile w plafonach stosuje się żarówki GU10, o tyle do zwykłych lamp używa się klasycznych gwintów Edisona: E14 lub E27. Najciekawsze są G9 używane zazwyczaj we wnętrzach industrialnych.

Żarówka LED / GU10 / 6 W / 430 lm / 3000 K

Żarówka LED / E14 / 6 W / 480 lm / 3000 K

Żarówka LED / G9 / 3,5 W / 300 lm / 3000 K

Kupując żarówkę LED z gwintem G9, warto zadbać o to, by forma lampy miała odpowiedni i ciekawy kształt. Jeśli są to żarówki o temperaturze około 3000K, ładnie wkomponują się w przestrzeń domowej biblioteki. Lampa stojąca, którą można postawić w takim pomieszczeniu, to np. minimalistyczne oświetlenie NEBRASCA.

Minimalistyczne Oświetlenie NEBRASCA LAMPA PODŁOGOWA Czarna Podstawa Abażur Brąz Nowoczesna Oprawa LED Lampa CANDELLUX

W domowej bibliotece często wykorzystuje się również kinkiety. Z ciemniejszym światłem generowanym przez taką żarówkę, ciekawie wygląda lampka DUOMO. Z jej prostotą można połączyć nietypową żarówkę, dzięki czemu będzie wyglądała zaskakująco.

782e92631efe725f6f44e395c7ad8c57

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *