Oświetlenie zewnętrzne – jak bezpiecznie zainstalować?

Planujecie w najbliższym czasie zainstalować oświetlenie zewnętrzne? Nie wiecie jednak, jak się do tego zabrać? W takim razie zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu, w którym poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące tego tematu.

Dlaczego warto zainstalować oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie drzwi wejściowych, ścieżek ogrodowych lub furtek itp. Podniesie nie tylko walory estetyczne. Dobrze wykonana instalacja zagwarantuje Wam również zdecydowanie większe bezpieczeństwo i komfort w trakcie poruszania się po swojej posesji. Szczególnie jest to ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia ze znacznie mniejszą ilością słońca.

Jak wybrać oświetlenie zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne musi być dokładnie dopasowane do danego miejsca, ponieważ nie ma uniwersalnych produktów, które w każdej lokalizacji sprawdzą się tak samo dobrze. W przypadku drzwi wejściowych oraz tarasów najlepiej jest wybrać oprawy wiszące lub kinkiety. Pamiętajcie, aby światło padało na zamek od drzwi oraz schody.

Jeśli macie zamiar wybrać oświetlenie zewnętrzne do furtek lub bram wyjazdowych, to najlepiej zdecydować się na reflektory z halogenowymi żarówkami, które pozwolą dokładnie zobaczyć klamkę, domofon lub zamek. W przypadku oświetlenia elewacji świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z reflektorów o niezbyt dużych rozmiarach, które można zamontować w kostce brukowej czy trawniku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na kinkiety, które mogą być skierowane w górę lub w dół (takie produkty można wybrać odwiedzając stronę lampy sklep online).

Bardzo dużo osób decyduje się także na oświetlenie ścieżek ogrodowych. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są, zamontowane po obu stronach, lampy stojące. Ponadto można wybrać oprawy najazdowe oraz reflektory.

Trzeba pamiętać, że oświetlenie musi być przystosowane do instalacji na zewnątrz. W związku z tym, najlepiej decydować się na produkty wykonane z poliwęglanu, szkła czy stali nierdzewnej. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na symbole, które określają czy wybrane rzeczy nadają się do zewnętrznego montażu. Bardzo istotna jest klasa ochronności izolacji elektrycznej – w tym wypadku należy decydować się na elementy posiadające klasę II albo III (w przypadku oczek wodnych). Oprócz tego oświetlenie musi posiadać znak bezpieczeństwa B oraz symbol IP (minimalna wartość to 44). To oznacza, że należy starannie wybrać odpowiednie lampy. Sklep online jest miejscem, gdzie – na szczęście – nie brakuje takich elementów.

Czy można samodzielnie instalować oświetlenie zewnętrzne?

Należy wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem budowlanym tylko uprawnieni elektrycy mogą wykonywać projekty oświetlenia zewnętrznego. To oznacza, że właściciele nie posiadający stosownych kwalifikacji tak naprawdę mogą tylko odpowiadać za roboty wstępne lub wykończeniowe. Jeśli zatem chcecie zapewnić sobie bezpieczeństwo, to musicie zdecydować się na pomoc fachowców. Dzięki temu zagwarantujecie sobie, że wszystko będzie wykonane profesjonalnie i zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *