Oświetlenie LED – czy warto?

wpid-dlaczego-warto-wykorzystac-oswietlenie-ledowe-w-swoim-domu-7a5be0fc02c5d37483b87f10f38763ba

Oświetlenia LED w większości przypadków używamy w celach dekoracyjnych, lub jako wsparcie głównego źródła światła. Takie żarówki świetnie sprawdzą się do oświetlania elementów dekoracyjnych – np. obrazów, półek, czy innych elementów naszego mieszkania, które chcielibyśmy wyeksponować. Biorąc pod uwagę specyfikę światła jakie dają, takie żarówki zazwyczaj nie nadają się jako oświetlenie główne. Z drugiej strony – coraz powszechniej pojawiają się na rynku żarówki ledowe, polecane jako zamienniki dla tradycyjnych żarówek o mocy 40 czy 60 W. Producenci zapewniają, że w najnowszych modelach światło emitowane jest we wszystkich kierunkach, co sprawia, że taka żarówka świetnie sprawdzi się np. w salonie. Zanim jednak wymienimy wszystkie żarówki tradycyjne na ledowe, warto samodzielnie sprawdzić, czy jakość i barwa światła są dla nas odpowiednie, czy dobrze czujemy się w pomieszczeniu, oświetlanym przez LED-y, czy możemy w takim świetle swobodnie czytać, pracować na komputerze etc.

Punktowe żarówki LED nie we wszystkich pomieszczeniach będą dobrym pomysłem, głównie ze względu na kąt padania światła i nasycenie strumienia. Ze względu na dużą odporność na częste włączanie i wyłączenie, świetnie sprawdzą się w łazience czy kuchni. Doskonale sprawdzą się do oświetlania miejsca w łazience, w którym wykonujemy codzienny makijaż, dzięki bardzo dobremu odwzorowaniu barw i odpowiedniej barwie światła. Także w kuchni mogą okazać się nieocenioną pomocą, oświetlając równomiernie miejsca, których używamy najczęściej, np. blat, czy zlew. Ważne jest, aby rozmieścić diody tak, aby w sumie dawały ciągły, regularny strumień światła.
Żarówki LED sprawdzą się także wyśmienicie np. w pokoju dziecinnym jako element delikatnego oświetlenia, które świeci się w nocy. Sprawdzi się to doskonale jeśli dziecko boi się ciemności.

LED-y działają także świetnie w niskich temperaturach, więc mogą być używane także na zewnątrz. Mają także znaczną wytrzymałość na wibracje oraz wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Nowoczesne oprawy LED często są wyposażone w czujniki ruchu, dzięki czemu proces ich włączania i wyłączania można właściwie całkowicie zautomatyzować. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie na podjazdach, przy wejściach do domu, czy wjazdach do garażu.

Co prawda koszt zakupu diody halogenowej jest dość wysokie, ale ze względu na swoją energooszczędność, taka inwestycja z całą pewnością okaże się opłacalna. Aby mieć pewność wysokiej klasy produktu, warto wybierać żarówki znanych firm.

Co ważne, do produkcji LED-ów nie stosuje się metali ciężkich, takich jak rtęć czy ołów, dzięki czemu są one bardzo przyjazne dla środowiska. Można je utylizować czy poddawać recyklingowi w bezpieczny sposób. Z pewnością będzie to świetna wiadomość dla fanów ekologii i zdrowego trybu życia. Niezaprzeczalnie, żarówki i diody LED stanowią rozwiązanie, które może znacząco zwiększyć komfort naszego codziennego funkcjonowania i co ważne – przyczynić się także do oszczędności. Przy ich wyborze warto kierować się przede wszystkim osobistymi potrzebami i preferencjami.

One thought on “Oświetlenie LED – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *