Moc oświetlenia – jak dopasować do pomieszczeń

Czy wiesz ile światła potrzebne jest do każdego z pomieszczeń w twoim domu? Prawda jest taka, że mniej istotna jest ilość źródeł światła, a kwintesencją będzie ogólna jasność pomieszczenia i jego odpowiednie oświetlenie.
W optymalnym poziomie oświetlenia każdego z pomieszczeń chodzi głównie o to, by oczy nie wysilały się zbytnio w celu dostrzeżenia obiektów. Drugim, równie ważnym czynnikiem jest taki dobór światła, który pozwoli zaoszczędzić energię, a w dalszej perspektywie – wpłynie na ochronę środowiska.
Poziom oświetlenia mierzony jest w luksach (lx), a te pochodzą od innej jednostki zwanej lumenami (lm). O tym, ile luksów powinno przypadać na każde pomieszczenie, decyduje to, w jakim celu ma być ono ustawione i jaki efekt zamierzamy osiągnąć.

Nastrojowe światło w sypialni

Sypialnia w idealnym domu powinna być oazą spokoju, a to oznacza, że poziom oświetlenie może być znacznie niższy. W zależności od wielkości pomieszczenia, dobieramy odpowiednią moc nastrojowe światło to wartość ok. 150lx. I tak w przypadku sypialni o powierzchni 10m2 wystarczy żarówka 100W, a jeśli pomieszczenie ma 20m2, potrzebna wartość to 200W. Wybierając wyższe wartości zawsze możemy wykorzystać abażury i kinkiety, które nieco światło przygaszą i rozproszą po pomieszczeniu. W tym celu można wykorzystać lampę wiszącą LATTE lub nowoczesną lampę stołową PATERO.

SOLLUX Nowoczesna lampa wisząca LATTE 1 Kawa Brąz E27

Nowoczesna Lampa Stołowa PATERO WH Szykowna Lampka na Stolik Biały Abażur Oświetlenie Auhilon

Robocze światło do kuchni

Niektórzy wolą gotować w ciągu dnia i mają taką możliwość, a inni robią to dopiero po przyjściu z pracy, gdy za oknem jest już szaro lub całkiem ciemno. Szczególnie dla tych drugich ważnym będzie dostosowanie oświetlenia do potrzeb roboczych. Często podczas gotowania korzystamy z przepisów, książek kucharskich, wag, czytamy informacje na opakowaniach. Do tego wszystkiego potrzebne jest jasne światło. Bardzo jasne światło to wartość 500lx. W pomieszczeniu o wielkości 10m2 będziemy potrzebować 250W, a pry 20m2 – 400W. Warto przy tym pamiętać, że różne źródła światła sumują się, dając optymalną wartość. Dlatego ważne jest to, by odpowiednio je rozmieścić. Główna lampa wisząca oświetli całe pomieszczenie, ale nad blatem roboczym warto umieścić dodatkowe źródło, np. kinkiet DIREZIONE.

SOLLUX Nowoczesna Lampa Ścienna Kinkiet DIREZIONE Biały LED!

Takie oświetlenie można zastosować także w łazience. Ogólnie w pomieszczeniu wystarczy światło jasne, ale w okolicy lustra warto umieścić dodatkową lampę, która lokalnie podniesie wartość luksów do optymalnego poziomu.

Salon – miejsce pracy, spotkań i relaksu

Najbardziej uniwersalnym pomieszczeniem jest salon. Tu odbywają się spotkania rodzinne i te w gronie przyjaciół. Często przynosząc pracę do domu, korzystamy z tego właśnie pomieszczenia, a dodatkowo potrzebujemy nastrojowego klimatu podczas romantycznej kolacji lub oglądania filmu. Zadbajmy więc o to, by ogólne światło miało poziom 300lx. Przy pomieszczeniu 10m2 będzie to 175W, a przy 20m2 – 350W. Dodatkowym źródłem światła może być lampa stojąca, np. skromna lampa podłogowa LAND, która będzie pasowała do każdego pomieszczenia. Można ją włączyć, by w pomieszczeniu było jaśniej, może też być jedynym źródłem, gdy zależy nam na romantycznym nastroju.

Skromna Lampa Podłogowa LAND LP 2P Nowoczesna Oprawa Stojąca Białe Kule Oświetlenie Auhilon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *