Łazienka w stylu industrialnym – jakie oświetlenie wybrać?

Wprowadzanie stylu industrialnego do łazienki nie odbywa się jedynie poprzez odpowiednie wykończenie wnętrza, materiały naścienne czy meble. Bardzo ważną kwestię pełni również oświetlenie, a mianowicie jego forma. Niniejszy artykuł zawiera kilka rad dotyczących właśnie kwestii świetlnych i ich wpływu na zachowanie odpowiedniego stylu w łazience.

Oświetlenie punktowe do łazienki w stylu industrialnym

Łazienka niezależnie od stylu powinna być oświetlana punktowo. Ma to ogromne znaczenie, gdyż potrzeba w niej odpowiednio wyeksponowanych przestrzeni. Najważniejsze są lustra, wanny, prysznice, umywalki, szafki, toaleta. To właśnie te miejsca powinny być należycie oświetlone, aby mogły spełniać swoje zadanie o każdej porze dnia i nocy. W industrialnej łazience problem może sprawiać materiał naścienny. Przeważnie używa się w takim przypadku cegły bądź betonu architektonicznego. Materiały te pochłaniają bardzo dużą ilość światła, nie odbijając go. Musimy wówczas zadbać o należyte doświetlenie łazienki, zwiększając ilość lamp bądź wkręcając mocniejsze żarówki. Doskonale w takim przypadku sprawdzą się m.in. kinkiety. Uzupełnią one niedobór światła w kluczowych miejscach, np. w okolicy lustra. Kinkiet Horus firmy Sollux spełnia wymagania designerskie, jeśli chodzi o styl industrialny. Pozostaje przy tym skromny i prosty, a jednocześnie zapewniający niesamowity efekt świetlny.

dc0bb167141b831271ce08e83c278db1

Surowa forma lamp

Oświetlenie w stylu industrialnym cechuje się surowością, prostotą i bezpośrednim związkiem ze wszystkim, co ma naleciałości poprzemysłowe. W łazience tego typu zabiegi wspaniale przełamują sterylność i czystość pomieszczenia. Materiałem dedykowanym dla lamp jest więc przede wszystkim metal, zaś ich wykończenia powinny być mocne i kute. Wygląda to obłędnie zwłaszcza wtedy, gdy na ścianach użyto białych, gładkich płytek. Jedną z lamp, które swoją charakterystyczną formą świetnie kontrastują z jasnym wykończeniem, jest lampa wisząca Mare 3 firmy Sollux. Trzy efektowne, metalowe klosze dzięki regulacji mogą ukierunkowywać światło w łazience tak, aby należycie doświetlić każdy kąt. Sam zaś kształt lampy oddaje esencję stylu industrialnego.

ac55e4b521a637b6cffb31d3a886bf1e

Buntownicza awangarda w industrialnej łazience

Czasem styl industrialny w łazience warto przełamać za pomocą oświetlenia pochodzącego zupełnie z innego porządku aranżacyjnego. Plafon Lara 5 swoim kształtem przypomina wykrzywione macki ośmiornicy. Dzięki swojej lekkości i opływowości, która pasuje do stylu nowoczesnego, wspaniale może kontrastować z meblami oraz sanitariatami w łazience industrialnej. Lampa spełnia przy tym wszelkie standardy oświetleniowe, pozostając praktycznym i funkcjonalnym sprzętem.

f4ea898068de5331a5879b873920cbf0

Industrialny żyrandol do łazienki

Żyrandole w industrialnych łazienkach mogą wydać się wyzwaniem, zwłaszcza iż tego typu oświetlenie dedykowane jest do wysokich pomieszczeń. Istnieją jednak warianty na tyle funkcjonale i designerskie, iż grzechem byłoby ich nie zastosować. Lampa wisząca Bulb 5 to zestaw pięciu żarówek edisonowskich zawieszonych na rożnych wysokościach. Wygląd żarówek za sprawą miedzianych zdobień subtelnie nawiązuje do czasów rewolucji przemysłowej. Znaczna ilość żarówek daje zaś pewność, iż łazienka pozostanie odpowiednio oświetlona.

f70a46e17f7bf30e600e6dae5ece4cfa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *