Jak czytać oznaczenia na żarówkach?

Każdy z nas co jakiś czas wybiera się do sklepu, albo korzysta z coraz popularniejszej opcji online, aby kupić żarówki. Teoretycznie, dokonanie tej czynności wydaje się bardzo proste. W praktyce jednak mało kto dokładnie wie, co oznaczają poszczególne litery i symbole, z którymi można spotkać się kupując żarówki. Przez to nie każdy dostaje tak naprawdę to, na czym mu zależy. Macie ten sam problem? W takim razie cieszymy się, że trafiliście na naszą stronę. Dzisiejszy wpis będzie bowiem poświęcony kupowaniu żarówek i dokładnym wyjaśnieniu wszystkich najważniejszych symboli, które determinują ich wartość i jakość. Zapraszamy do lektury!

Dobre oświetlenie – jaki parametr jest najważniejszy?

Zazwyczaj większość osób uważa, że najważniejszym wskaźnikiem jest moc wyrażana w watach (W). W przypadku nowoczesnych żarówek LED tak jednak nie jest. Kluczowe jest, aby skupić się na wartości nominalnego strumienia świetlnego podawanego w lumenach (lm), która wskazuje ilość światła emitowanego. Oczywiście, im więcej lumenów, tym więcej światła jest wytwarzanego przez konkretną żarówkę. Produkty o najlepszych parametrach mogą państwo znaleźć na naszej stronie internetowej – lampy sklep online.

Dobre oświetlenie do domu – co znaczą pozostałe wartości?

Kupując żarówki na pewno warto zwrócić uwagę także na temperaturę barową. Jej jednostką jest Kelwin (K), który stanowi określenie barwy światła. Poniżej 3300 K mamy do czynienia z barwą ciepłą. Przedział od 3300 do 5300 K odpowiada barwie najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. Żarówki powyżej tej wartości charakteryzują się barwą zimną.

Jeśli chcecie wybrać dobre oświetlenie do domu, to warto zaznajomić się także z trwałością konkretnego elementu. Jest to – liczony w godzinach – czas świecenia lampy. Warto zaznaczyć, że ten czas jest oznaczony symbolem L70.

Na opakowaniach powinna być także podana liczba włączeń i wyłączeń. Produkty dobrej jakości charakteryzują się wskaźnikiem na poziomie 100 00 cykli. Warto także wspomnieć o wskaźniku oddawania barw, czyli zdolności wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów wyświetlanych przedmiotów. Przyjmuje się, że w warunkach domowych odpowiednie będą produkty o minimum 80 Ra.

Na opakowaniach żarówek LED powinna znajdować się także informacja o oszczędności – wyrażona w procentach. Jest to wskaźnik, który pozwala nam dowiedzieć się, ile dany produkt pozwala oszczędzić w stosunku do tradycyjnych żarówek.

35e7354e1376bbbb9de3d1c4139bc3f8 (1)

Inne kwestie, z którymi możecie spotkać się kupując te produkty, to czas potrzebny do osiągnięcia 60% maksymalnego strumienia światła, informacja, do jakich celów przeznaczona jest żarówka oraz jej wymiary.

Wymogi Unii Europejskiej wymuszają, że etykieta produktu elektrycznego musi zawierać konkretne informacje odnośnie recyklingu, spełniania wymagania przepisów europejskich w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony środowiska i zdrowia (symbol CE). Poza tym, powinna być też umieszczona informacja, że urządzenie nie zawiera materiałów szkodliwych (RoHS). Żarówki wysokiej jakości spełniające wszystkie najważniejsze kryteria znajdują się na naszej stronie internetowej – lampy sklep online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *