Czym powinno charakteryzować się oświetlenie w pokoju dziecięcym – poradnik

Pokój dziecięcy to nie tylko piękne, pastelowe tapety oraz urocze mebelki, ale również odpowiednie i miękkie światło. Nawet w świecie roślin i zwierząt ekspozycja na światło warunkuje wzrost oraz rozwój już od pierwszych dni po narodzinach. Warto zadbać, aby nasz mały skarb posiadał w swoim pokoiku odpowiednie oświetlenie. Oto krótki poradnik, który pozwoli stworzyć idealne warunki świetlne w pokoju malucha.

Odpowiednia intensywność światła w pokoju dziecięcym

Najmłodsi nie lubią, gdy czegoś im się nie daje, dużego hałasu i zbyt intensywnego oświetlenia. W ostatnim przypadku możemy temu zaradzić, stosując odpowiednią lampę. Szczególne znaczenie ma możliwość wkręcenia żarówki o odpowiednio niskich i przyjaznych dziecku parametrach, a także budowa lampy, od której zależy to, w jaki sposób światło będzie rozchodzić się po pomieszczeniu. Ciekawy pomysł stanowi lampa wisząca kostka przypominająca wyglądem sześcian do gry. Światło wydobywa się z lampy poprzez oczka, dzięki czemu nie razi ono nadmiernie malucha podczas jego snu. Możliwość założenia żarówki LED sprawia, iż oświetlenie tego typu jest również wydajne. Sam design lampy wspaniale wpasuje się w pokój wypełniony grami i zabawkami, zaś możliwość doboru kolorystycznego sprawia, że sprzęt ten jest wyjątkowo uniwersalny.

d7e4f97cd988007e048ba395bce69927

Forma lampy idealna dla najmłodszych

Przy doborze oświetlenia w pokoju dziecięcym dużą rolę odgrywa forma samej lampy. Nie możemy wszakże wymagać, aby malec był zadowolony z olbrzymiego żyrandolu, zwisającego niemal do podłogi bądź kinkietów stylizowanych na barokowy przepych. Co więcej, takie oświetlenie może nie spełniać warunków sprzyjających dobrej nauce i zabawie. Dlatego najlepszym pomysłem jest dostosowanie lamp do pasji, zainteresowań oraz upodobań małego mieszkańca. Wspaniale w takim przypadku sprawdza się sprzęt nawiązujący formą do ulubionych bajek dziecka, pogodnych i delikatnych kształtów, zabawek w pastelowych barwach. Szczególnie polecaną lampą jest Księżyc Pomarańczowy. Naturalny satelita Ziemi to pierwsze i najlepsze skojarzenie ze spokojnym snem. Lampa w kształcie Księżyca zapewnia nie tylko miękkie i delikatne światło, ale również wspaniale wpisuje się swoją delikatnością w pokój urządzony z myślą o dziecku.

1cc0732c5e4be670cc395cb530c7768e

Walory edukacyjne oświetlenia dedykowanego dla dzieci

Prawidłowe oświetlenie pokoju dziecka ma bardzo duży wpływ na czynności, które wykonuje ono po zmroku. Ważna jest tu zwłaszcza nauka i odrabianie prac domowych na poziomie wyższych klas szkoły podstawowej. Oświetlenie powinno być dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej eksponować biurko bądź inną strefę edukacyjną, gdy brak dostępu do naturalnego światła. Lampa powinna być zawieszona na takiej wysokości i pod takim kątem, aby dziecko nie zasłaniało swoim cieniem książek oraz zeszytów. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie różnego rodzaju oświetlenia. Przykład może stanowić fuzja lampki biurowej z kinkietami. Co więcej, sama lampa może swoją forma i kształtem nawiązywać do nauki. Wisząca kula sufitowa w kształcie liter alfabetu to kapitalny pomysł na oświetlenie pokoju najmłodszych dzieci. Lampa ta ułatwi naukę podstawowych kształtów i sprawi, że maluszek będzie miał miłe wspomnienia ze snem pośród językowych znaków.

9dcee77d2cc57ab934f7bb9f26451a14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *